Básničky, historie žánru YA a Queer kličky

Ne, raději básničku! 

Američtí čtenáři v současnosti dávají přednost poezii před fikcí a nonfikcí. V USA Today se můžete dočíst, že trend čtení poezie narostl o 76%. Otěže svírají především mladé ženské čtenářky ve věku mezi 18-24 lety; procento čtení básniček se u nich zdvihlo téměř o polovinu (z 8% na 14.5%). Přiznejte se: kdo z vás v poslední době četl Rupi Kaur? Hm? I v Česku to vypadá na větší hlad po básních, a to je dobře ♥

Historie YA žánru

Kolik toho vlastně víš o historii Young Adult literatury? Pokud nic moc, tak doporučujeme článek na webu Smithsonian.com s názvem How "Young Adult" Fiction Blossomed With Teenage Culture in America. A pokud angličtina není tvoje silná stránka, tak věz, že Young Adult žánr vznikal už od 60. let... v Americe! Kde taky jinde, že jo? Michael Cart, autor článku, vidí jako dvě stěžejní díla zakládající žánr (kvalitní) YA literatury romány The Outsiders (S. E. Hinton) a The Contender (Robert Lipsyte), které vyšly v roce 1967. Nejde o žádné fantasy, ani dystopie. Na svém úplném začátku se žánr Young Adult držel příběhů ze současnosti. The Outsiders je pouličních ganzích, The Contender o afroamerickém teenagerovi, který se snaží vyhrát každodenní zápasy v životě i v boxerském ringu. Jak už obsah knih napovídá, nešlo o žádné romantické příběhy, ani o přikrášlené verze skutečného světa, ale o drsnou realitu – podobnou například té, kterou uvidíš v knize The Hate U Give (Vypálená nenávist) od Angie Thomas. 

A pokud tě zajímá, jak vlastně vznikl název "young adult" (v překladu "mladý dospělý"), tak ten mají na svědomí knihovníci a knihovnice, konkrétně potom Margaret Scoggin, která v roce 1944 ve svém článku termín poprvé použila, aby popsala podle ní nově vznikající skupinu zákazníků a knih pro ně určených. Termín "young adult" byl ale na dlouhou dobu zaměňován s termínem "literatura pro teenagery." Konkrétně do roku 1957, kdy Americká Asociace Knihovníků oficiálně uznala, že něco jako "young adult literatura" a její čtenáři doopravdy existuje a rozhodla se vytvořit oddělení Young Adult Services Division, které mělo za cíl knihovníky s literaturou a jejich čtenáři seznámit a naučit je, "jak na ně."

A do třetice: Queer YA jde proti Queer klišé

V seriálech a ve filmech jsou queer postavy vždycky tak nějak na vedlejší koleji, a nebo... tragicky zahynou. Taky se často řeší jejich coming out a homofobie a na nic jiného nezbyde čas. YA literatuře se tohle ale nelíbí a snaží se seč může vyšlapat nové cestičky tak, aby i queer čtenáři měli hezké příběhy plné dobrodružství, napětí a fantazie. Konečně tak vznikají knihy, ve kterých být queer není něco, co se musí řešit. Taková Becky Albertalli a její Já, Simon, případně Podělaným navrch si určitě zaslouží pozornost a většina knihomolů tady v Česku už s jednou nebo oběma knihami měla tu čest. My Češi si samozřejmě můžeme taky hýčkat naši českou sladkou romanťárnu Mufin a čaj od Theo Addaira (ač podle některých až moooc sladkou), queer YA knih ale najdeš ve světě čím dál tím víc – třeba taková Sarah Glenn Marsh vydala knihu Reign of the Fallen, kterou, když už nic jiného, můžeme doporučit kvůli bisexuální hrdince, fantasy prostředí (hlavní hrdinka je nekromantka) a krásnému přebalu knihy.