Vstup cizinče, leč pamatuj: do Tajemné komnaty vstupuješ na vlastní nebezpečí. Pokud v ruce nedržíš knihu z balíčku, který jsme aktuálně rozeslaly, následující bonusový materiál ti prozradí, jakou knihu v balíčku nalezneš. 

Vegr yfir fjor

Čest je víc než život

Náš únorový balíček dorazil, tys vybalil/a knížky a ptáš se, co že to je zač a proč byly v balíčku knihy hned dvě? Neboj, všechno se dozvíš. Ale nejprve se pohodlně usaď, pusť si knižní trailer ke Klanu (v originále Sky in the Deep; Adrienne Youngová) a nalaď se s námi na tuhle komorní, historickou fantasy ze severu. 

Naladěno? Tak teď už jen zbývá přihlásit se do naší Goodreads skupiny, kde budeme Klan, ale také o hru Romeo a Julie od Williama Shakespeara společně číst a průběžně si o obou knihách povídat ♥ A pokud sis náš balíček neobjednal/a, můžeš si pro svůj ještě skočit sem a nebo si alespoň přečíst bonusový obsah ke knize tady v Tajemné komnatě.


Proč jsou v balíčku dvě knihy?

Kniha Klan se nám líbila, ale... pokud čteš young adult knih hodně, neunikne ti, že ačkoliv se Klan odehrává v originálním prostředí, děj zas tak originální není. Protože ale v románu Youngové najdeš podobná témata jako v shakespearovské tragédii Romeo a Julie, řekly jsme si, že si na knize ukážeme, jak o literatuře mluvit a jak ji rozebírat. Po přečtení obou knih a zapojení do naší debaty na Goodreads budeš ideálně schopná/ý najít mezi oběma knihami styčné body a o obou knihách budeš umět říct víc než jen o čem byly. Pokud před sebou máš třeba maturitu, určitě se ti to bude hodit. Stejně tak ti to pomůže, pokud rád/a píšeš knižní recenze, ale někdy máš pocit, že moc nevíš, co o knize říct :)

Adrienne Youngová

Román Klan je prvotinou texaské spisovatelky Adrienne Youngové. Ačkoliv se kniha řadí mezi tzv. standalone ("samostatné") romány, na podzim 2019 vyjde Youngové další kniha, která Klan doplňovat. 

Youngová chtěla být spisovatelkou už odmalička, poštěstilo se jí ale až s Klanem, což je šestá kniha, kterou kdy napsala - ostatní knihy jsou buď nedokončené, nebo skončily v šuplíku. Miluje jógu, historii, jídlo a umění.

Co doufáš, že si čtenáři z tvého příběhu odnesou?

Že změna je život. Často podle mě věříme, že když se změníme, vzdáme se našich zaběhnutých myšlenkových postupů nebo názorů, zpronevěříme se tím sami sobě i ostatním a lidi se na nás budou dívat jako na někoho, kdo to vzdal, kdo upustil od toho, kým je. Přitom změna je pravý opak - je to cesta, která nám pomáhá zjistit, kdo vlastně jsme.

- Adrienne Youngová pro "the Nerd Daily"


Ženy ve vikinské společnosti

Pamatuješ se ještě na Ladu z knihy Temnota, která sama vládla celému Valašsku? A co takhle holky mořeplavkyně z románu SEAFIRE? Říkaly jsme, že obojí je fikce, kterou se autorky snaží poukázat na to, jaké by to bylo, "kdyby." Kdyby Vlad III. Dracula byl žena. Kdyby v námořnickém románu nevládli moři muži ale ženy. Klan je trochu jiný případ. Ženy měly ve vikinské společnosti pevné a důležité postavení. Na jejich práci, kterou byla obvykle starost o rodinu a farmu, se nekoukalo svrchu. Ženy se mohly rozvést, pokud se jim v manželství nedařilo, ačkoliv manželství jim bylo předem domluveno, tak jako tomu bylo (a někde doposud je) i v jiných společnostech. Ve výjimečných případech mohly vlastnit majetek nebo i dědit. Navíc se s postupným výzkumem zjistilo, že během vikinských výprav nezůstávaly vždycky doma, ale na výpravy se vydávaly společně s muži. Navíc v roce 2017 archeologové přezkoumali kostru domnělého vikinského válečníka, kterou už v roce 1880 objevila archeoložka Hjalmar Stople, a po přezkoumání DNA kostry zjistili, že válečník je ve skutečnosti válečnice. A tak ačkoliv donedávna historikové věřili, že vikinské ženy neměly jinou možnost, než se celý život starat o rodinu a úrodu, nabízí se otázka, zda vikinské ženy přece jen neměly možnost žít jako válečnice vykreslené v knize Klan.

Pokud se chceš o vikinských ženách dozvědět víc, můžeš se podívat na dokument na Youtube. A pokud čteš i v angličtině, tady se můžeš dozvědět víc o tom, jak historikové a jejich předsudky zkreslují historii.


Vikingský nebo vikinský?

Na internetu uvidíš obojí, ale správně je vikinský. U přídavných jmen zakončených na -ng, -nk(y), ... se totiž koncové g- či -k dle pravidel pravopisu jednoduše odstraní. Nezapomeň ale, že i tohle pravidlo (jak jinak) má výjimku. Tu tvoří asijská slova jako například pekingský, kde -g zůstává, protože je důležité z hlediska fonetiky slova (výslovnosti). Nezapomeň také, že viking se píše s malým počátečním písmenem, protože vikingové nebyli kmen, ale bojovníci náležící k různým kmenům. Riki či Aska  jsou naproti tomu klany vikinských náčelníků, a proto je v knize najdeš s velkým počátečním písmenem.

Knižní soundtrack přímo od autorky

Snad všichni spisovatelé při psaní poslouchají hudbu. Občas se na čtenáře usměje štěstí a autoři řeknou, jakou kapelu při psaní poslouchají nejraději. Když Stephenie Meyer prozradila, že při psaní ságy Stmívání poslouchala kapelu Muse, všichni fanoušci knihy se nadšeně vrhli k jejich poslechu. Skladbu "Supermassive Black Hole" nejspíš díky Stephenie zná celý svět. Ještě lepší než když spisovatelé prozradí své oblíbené hudebníky je ale případ, kdy spisovatel či spisovatelka nasdílí celý knižní playlist, tak jako to udělala Adrienne Youngová ke knize Klan ♥

Pojď se s námi zamyslet

O čem je podle tebe Klan? Jaká témata v něm můžeme vidět? A víš vůbec, co jsou literární témata? Literární téma je myšlenka, kterou si můžeš jednoduše představit jako zprávu, kterou spisovatel zašifroval do textu a kterou se snaží svému čtenáři předat. V textu ji nenajdeš jednoduše napsanou, musíš ji z něj pochopit. Proč? Protože jenom špatní spisovatelé ti řeknou "láska bolí" - ti dobří ti to ukáží a umožní ti to s hrdiny příběhu prožít. Nezapomeň, že stejně jako v životě řešíš najednou několik situací, tak i v dobré knize málokdy najdeš jen jedno téma. Pořád tápeš? Youngová už ti u své knihy napověděla, když v rozhovoru, ze kterého jsme výše citovaly, řekla, jakou myšlenku by si čtenář měl z knihy Klan odnést. Tou myšlenkou je, že změna není špatná, právě naopak. Vidíš v Klanu téma změny? Nebo v knize vidíš jiná témata? Zkus se při čtení zamyslet a po přečtení knihy vypsat alespoň tři témata, která se v knize opětovně objevují a nejlépe také místa či situace, ve kterých se dané téma projevuje. A pokud ti to dělá problémy, nevadí, zaskoč na Goodreads do naší skupiny a zeptej se ostatních, co v knize vidí. Společně se lépe hledá.

You have fire in your blood.

Chceš si s námi povídat o Klanu?

Únorový balíček je pořád ještě na prodej v našem e-shopu. Kromě Klanu v něm najdeš ještě knihu Romeo a Julie od Williama Shakespeara, voňavý a chutný dárek, který tě potěší, pokud máš rád/a spisovatelku Mary Shelley a klasickou literaturu, dvě krásné placky pro každého správného knihomola, a náš ručně šitý pytlík na knihu a jiné drobnosti ♥ V neposlední řadě získáš taky možnost přidat se do našeho literárního klubu na Goodreads, kde spolu obě knihy budeme číst a rozebírat.

Yay BOOKS - dubnový balíček (2019)

Dubnový Yay BOOKS bude jeden velký #yayzazitek. Jdeš do toho s námi? v balíčku najdeš fantasy román v anglickém jazyce , vyšel v prosinci 2018 a ti, kdo si ho zamilovali, ho přirovnávají k Šesti vranám; pokud chceš vědět, o jakou knihu jde, sleduj náš instagram , kde knihu v nejbližší době odhalíme knihonáramek , který bude ladit ke knize, protože nám ho Marťa vyrobí na míru - viděly jsme návrh a bude nádherný ♥ záložku , kterou si tu novou knižní krásku budeš moct založit a jeden dárek, který tě obzvlášť potěší, pokud jsi fanouškem světa  Šesti vran od Leigh Bardugo Navíc se můžeš těšit na honbu za pokladem - součástí balíčku totiž budou i šifry a hádanky. Pokud je vyřešíš a objednáš si náš červnový balíček, bude tě v něm čekat ještě jeden dárek navíc ♥

799,00 Kč

Yay BOOKS - únorový balíček (2019)

Doprodej našeho zamilovaného únorového balíčku. historický fantasy román Klan , ve kterém se hrdinka nebojácně ohání mečem a sekyrou (kniha je v českém jazyce ) shakespearovskou tragédii o lásce na první pohled Romeo a Julie černý čaj (indický assam s kakaovými boby, vanilkou a měsíčkem) od Literary Tea Company s citátem Mary Shelley dvě úžasné placky od divoké tužky  (placka knihomol a druhá, náhodným losem vybraná placka - buď "tento odznak je viteál" nebo "tolik knih, tak málo času") už tradičně náš ručně šitý pytlík na knihu a jiné drobnosti V ceně balíčku není zahrnuto balné a poštovné. Spolu s balíčkem obdržíš heslo do našeho literárního klubu na Goodreads ♥

799,00 Kč

  SISTERHOOD IS SURVIVAL


  Sesterstvo znamená přežití

  Držíš v ruce vánoční Yay BOOKS knihu a ptáš se, co že to je zač? Tak to jsi tady správně. Pro začátek si pusť knižní trailer, ať se na knihu naladíš. Připraven/a?  Tak se ponoř do čtení. A občas si odběhni zpět sem, do Tajemné komnaty, kde se dozvíš víc o autorce, historii námořnických románů, nejmladší mořeplavkyni na světě, o SEAFIRE postavě Lovely Hime, nebo třeba o důležitosti diverzity v YA fikci. 


  I've been captivated by the ocean my entire life; I grew up in a Navy family, I learned to sail and SCUBA dive as a teen, so I started this project with a ton of background information. I also started this project with a lot of questions: what is life like on a warship? What kind of technology might change ships in the future? What might a post-apocalyptic world look like if we'd been successful in developing wide-spread, sustainable technologies? What if we developed those technologies too late to save society?

  - Natalie C. Parker on writing SEAFIRE 

  Něco o Natalie C. Parker, autorce SEAFIRE

  Natalie se narodila do námořnické rodiny, a tak není divu, že se v trilogii SEAFIRE rozhodla vytvořit postapokalyptický svět, ve kterém hrdinky prakticky celý svůj život tráví na lodi uprostřed nekonečného oceánu. Vystudovala anglickou literaturu a genderová studia a už přes osm let pracuje jako koordinátorka eventů. V současné době žije se svou ženou a YA spisovatelkou Tessou Gratton (série Krvavé deníky) uprostřed Kansasu a společně zaštiťují Madcap Retreats - projekt, který přináší spisovatelům možnost na nějakou dobu zmizet z našeho hektického světa do předem vybrané lokace, která se tak pro ně stává kreativním útočištěm. Natalie má také instagramový účet, který potěší každého milovníka koček, a svůj vlastní Tumblr, kde můžeš najít spoustu fotek a obrázků doplňujících SEAFIRE, ale třeba také tipy na knižní YA novinky.


  Chceš se dozvědět víc o Natalii a o SEAFIRE? Tady máš pár interview a podcastů v angličtině:  Laura Dekkerová

  Nejmladší mořeplavkyně na světě

  Dnes 23letá rodačka z Nizozemska je vůbec nejmladším člověkem, který sám obeplul svět. Na cestu se vydala, když jí bylo pouhých 14 let, a po 518 dnech ve věku 16 let své dobrodružství zakončila. Cesta ke splnění Lauřina snu - obeplout sama na jachtě celou zeměkouli - nebyla vůbec snadná. Holandské úřady jí nejdřív cestu nechtěly kvůli jejímu věku povolit. Laura proto na protest utekla - jak jinak než na jachtě - z rodného Utrechtu a odplula do Nizozemských Antil v Karibiku. Po dalších soudních tahanicích nizozemské úřady nakonec Lauře cestu povolily. Pokud tě zajímá Lauřina sólo plavba, mrkni na krátký trailer k dokumentu, který její cestu mapuje. A pro správné knihomoly máme skvělou zprávu: Laura o své cestě napsala knihu One Girl, One Dream a je aktivní i na svém blogu (v AJ).


  Lovely Hime 

  Členka posádky Mors Navis

  Lovely Hime je nejen nepostradatelnou členkou posádky Mors Navis,* ale také mluvčí znakového jazyka. Protože Natalie C. Parker svůj fantasy svět (prozatím) nijak neprovázala s naším současným světem, můžeme se jen dohadovat, jaký znakový jazyk Lovely Hime používá. Cože, ono jich je víc?! Ano, stejně jako ve světě slyšících existují různé jazyky, tak i znakové jazyky mají své odlišné podoby. Proto existuje český znakový jazyk, anglický znakový jazyk, německý znakový jazyk, atd. Pokud tě zajímá, jak se řekne moře v českém znakovém jazyce (ČZJ) a jak třeba v tom americkém (ASL), tak se koukni na stránky ruce.cz. Super je, že se neslyšící v současné době mohou spolehnout nejen na své ruce, ale třeba i na pomoc chytrých telefonů a speciálních aplikací. A co pro neslyšící můžeš udělat ty? Můžeš si přečíst, jak komunikovat s neslyšícími, nebo se třeba naučit základy českého znakového jazyka. Pro Android i iOS existuje aplikace Znakujte s Tamtamem. A pokud tě znakové jazyky zaujaly, můžeme ti doporučit hned dvě věci: seriál Záměna (2011-17), kde jsou po narození v porodnici nešťastnou náhodou zaměněny dvě dívky - Bay a Daphne. Zatímco Bay vyrůstá v bohaté čtvrti se svou matkou, otcem a bratrem, Daphne, která ve svých třech letech ztratí v důsledku nemoci sluch, vyrůstá v chudé čtvrti a chodí do školy pro neslyšící. Když se obě rodiny dozví pravdu a jejich světy se střetnou, začne to být teprve zajímavé. V seriálu se mluví americkým znakovým jazykem a jeden díl je dokonce celý natočený beze zvuku, tedy tak, jako kdyby se odehrával z pohledu neslyšícího člověka. No a nakonec ti můžeme vřele doporučit knížku El Defao od Cece Bell, komiks o tom, jaké to je, když člověk vyrůstá se sluchovým postižením.

  * mimochodem - název lodě Mors Navis pochází z latiny, mors znamená smrt a navis loď; jméno Hime pro změnu pochází z japonštiny, ve které Hime označuje mladou dívku vznešeného původu - princeznu/princezničku, doslova lze tedy jméno Lovely Hime přeložit jako Půvabná Princezna

  Rozmanitost v YA literatuře

  Aneb proč je důležitá a co nám přináší

  Rozmanitost či různorodost v literatuře, častěji však diverzita, to je termín, který přibližně od roku 2014 víří vody internetu v souvislosti s dětskou a YA literaturou. Co se za těmihle slovy vlastně skrývá? Všechno, co bylo dřív v dětské literatuře nemyslitelné či nevídané. Postavy v YA románech, které se zasazují o diverzitu, jsou často z různých menšin, ať už sexuálních, etnických, rasových, či náboženských. Jsou neslyšící. Mají zdravotní či psychické problémy, se kterými se musí každodenně vypořádávat. Jejich rodiče pochází z Vietnamu. Objevují svou sexualitu. Vyrovnávají se se smrtí blízké osoby. S tragickou střelbou na škole. S rozvodem rodičů. S rasismem. Jejich životní příběhy narušují stereotypy a umožňují nám, čtenářům, nahlédnout do života někoho, kdo je tak trojrozměrný, jak jen to jde. A pokud se potýkáme s podobným problémem, dávají nám pocit sounáležitosti, který je v dnešním světě roztříštěných sociálních vztahů tak moc potřeba.

  Ženy na palubě nehledej

  Námořnický žánr postavený na hlavu

  Vznik žánru námořnické literatury se sice datuje do devatenáctého století, ale protože lidstvo bylo a je mořem, piráty a životem na lodi fascinováno takřka odjakživa, můžeš najít zárodky námořnické literatury už v řeckých eposech jako je Homérova Odyssea (cca 8. století) a nebo třeba v anglosaské literatuře (cca 10. století). Tak třeba v elegii nazvané "The Seafarer" (česky "Námořník"), kterou najdeš v Exeterské knize, námořník melancholicky rozpráví o útrapách, ale i radostech života na moři. 

  over the whale's realm,

  the surfaces of the earth; comes again to me

  ravenous and greedy; the solitary flier calls out,

  incites irresistibly the heart onto the whale-way,

  over the waters of the sea

  - "The Seafarer"

  Pokud bys ale v tradičních námořnických románech hledala ženské hrdinky, hledala bys marně. Spisovatelé jako James Fenimore Cooper (Lodivod), Herman Melville (Bílá velryba), nebo třeba Joseph Conrad (Lord Jim) psali své knihy pro mužské čtenáře. Jejich romány se tak točí kolem mužských hrdinů a jejich hrdinských činů a ženy se v nich objevují jen okrajově, většinou pak v roli manželek, které na své hrdinské manžely čekají způsobně na souši. A pokud se žena přece jen v románu objeví na palubě lodi, přinese obvykle celé posádce neštěstí. 

  SEAFIRE: muže na palubě nehledej

  Až si přečteš román SEAFIRE z pera Parkerové, zjistíš, že žánrové hranice námořnické literatury fascinujícím způsobem překračuje. Světoznámá pověra, podle které přítomnost ženy na palubě pobouří vodní božstvo a strhne na loď a celou její posádku hněv v podobě zničující bouře, jednoduše ve světě SEAFIRE neexistuje. Ženy se nemusí převlékat za muže, aby se mohly k posádce Mors Navis přidat - právě naopak. Holky na palubě je vítají s otevřenou náručí, posádka nově příchozí dívky vítá a dává jim pocit bezpečí a obrovské dávky sounáležitosti. Dívky, které na palubě Mors Navis najdeš, si totiž moc dobře uvědomují, že život na moři není o genderu, ani o pověrách, ale o schopnostech posádky. Muži na palubě Mors Navis nejsou vítáni, podobně jako ženy v "klasických" námořnických románech, ne však kvůli pověrám nebo genderu čtenáře, ale jednoduše proto, že představují nebezpečného, život ohrožujícího nepřítele.  


  Tři otázky k zamyšlení

  1. Četl/a jsi v nedávné době některou contemporary YA knížku zabývající se současnými problémy (např.: Vypálená nenávist)? Myslíš si, že takové knížky má cenu číst? Proč ano, případně proč ne?

  2. Co se podle tebe stane v pokračování SEAFIRE?

  3. Caledonia musí v SEAFIRE řešit situaci, která jde proti veškerým zásadám a pravidlům, co nastavila pro sebe a celou posádku Mors Navis. Jak její chování hodnotíš ty? Ztotožňuješ se s ní, nebo je ti bližší přístup Pisces?

  "Never underestimate the girls of this world."

  Máš moře v krvi?

  Kniha SEAFIRE tě zaujala a chtěl/a bys ji mít doma? I s podpisem autorky si ji ještě stále můžeš zakoupit, schovává se mezi knihomolskými dárky, co nám zbyly z minulých balíčků.

  Ẹ ku abọ! 

  Držíš v ruce knihu z našeho listopadového Yay BOOKS balíčku? Super! V Tajemné komnatě se totiž právě objevil bonusový obsah ke knize. Co tady najdeš? Třeba soundtrack, který se perfektně hodí ke čtení; test, který ti odhalí, do jakého klanu mažiů patříš; a nebo třeba vysvětlení konceptu afrofuturismu.

  Tomi Adeyemi, autorka Dětí krve a kostí, se narodila a vyrostla v Chicagu, vystudovala anglickou literaturu na Harvardu a následně získala stipendium ke studiu západoafrické mytologie v Brazílii. Podle svých vlastních slov se jako dítě nigerijských rodičů nejprve snažila splynout s davem a o své nigerijské kořeny se nezajímala; její přístup se změnil až s věkem. Adeyemiové znovu nalezené africké kořeny a tíživá situace v Americe nakonec daly vzniknout Dětem krve a kostí, knize, kterou právě držíš v ruce. Děti jsou prvním románem z fantasy trilogie Oriša a sama autorka je v interview pro "The Sunday Morning Herald" označila za "zamilovaný dopis kulturnímu dědictví Afriky." Učarovaly už tisícům čtenářů, pod hlavičkou Fox 2000 se chystá také filmová adaptace. Tak na co ještě čekáš? Pusť se do čtení! A když si zrovna budeš dávat oddechovou přestávku, mrkni na náš bonusový materiál ♥


  Soundtrack ke knize

  Probrouzdaly jsme YouTube vody a vytvořily pro vás soundtrack, který se podle nás hodí ke čtení Dětí krve a kostí. Koho v něm najdete? Ženské zpěvačky z Afriky a zpěvačky s africkými kořeny původem z USA, nebo třeba z Francie. Cestu Amari a Zélie totiž nejlépe doplní právě ženy, které za sebou taky mají kus cesty ve světě, který jim to kvůli barvě pleti, ale i kvůli genderu, nijak neulehčuje.

  Nejvíce písní uslyšíte od sesterské dvojice Ibeyi, protože ty nás prostě dostaly. Dvojčata Lisa-Kaindé a Naomi Diaz se narodily v Paříži, kořeny mají ale kubánské, venezuelské a tuniské. Své magické písně zpívají v angličtině, francouzštině, španělštině a jorubštině a velmi často vycházejí právě z africké mytologie a kultury. Doporučujeme se podívat minimálně na jejich videoklip k písni "River." Vaší pozornosti by ale neměly uniknout ani zpěvačky jako například jazz/indie popová Aṣa, která je nigerijsko-francouzského původu, hiphoperka  Nitty Scott s latinoamerickými a africkými kořeny, rapperka Sa-Roc, nebo třeba hip hop/soul/R&B duo OSHUN. Většina vybraných hudebnic pracuje s kulturním dědictvím Afriky, případně také s estetikou afrofuturismu, zároveň jsou silně feministické a ve svých písních se snaží povzbudit ženy k otevřenému vnímání sebe sama. U hudebního dua OSHUN doporučujeme zhlédnout videoklip, nebudete litovat. Oshun je mimochodem jednou z bohyní jorubské mytologie, a to bohyní řeky spojovanou s vodou, láskou, čistotou a plodností. Videoklip doporučujeme zhlédnout i u Nitty Scott a její písně "La Diaspora," který sama zpěvačka označila za krátký film o "Černoušce v říši divů" ("Negrita in Wonderland"). 


  Jorubština

  Jazyk, kterým mluví v Dětech mažiové, vypadá se všemi těmi tečkami a čárkami docela složitě, že jo? Ale taky strašně zajímavě! Co si takhle dát hodinu jorubštiny? V tomhle videu se můžeš naučit alespoň pozdravy :) 

  Do jakého klanu patříš?

  Mažiové v Dětech spadají pod různé klany, a to podle toho, jaké mají síly. Podle daných sil potom také užívají některý z titulů (například: mažiové ohně mají titul "spalovač"). Určitě tě napadlo, že by bylo super vědět, kam bys asi tak patřil/a ty, že? Nás taky! Super je, že na stránkách nakladatelství Macmillian si můžeš udělat test a zjistit to. Tak co, kolik z vás v sobě skrývá netušené síly?


  Afrofuturismus

  Afrofuturismus zmiňujeme proto, že se o něm v současnosti čím dál tím víc mluví a s velkou pravděpodobností na něj narazíš, pokud se rozhodneš vygooglit si něco víc o Dětech v angličtině. Jde o kulturní koncept s přesahem do všech možných oblastí – od filozofie po politiku. Afrofuturismus lze popsat jako optickou čočku, skrze kterou je nahlížena a transformována minulost i budoucnost Afroameričanů. Jinými slovy, estetika afrofuturismu svět Afroameričanů přetváří do takového, jaký by v jejich očích mohl či měl být. 

  Koncept astrofuturismu vznikl na počátku 30. let a za dobu své existence vyrostl do nevídaných rozměrů – dříve se o něm mluvilo převážně ve spojitosti s žánrem sci-fi, dnes se do něj zahrnuje například i hudba, žánr poezie, či právě žánr fantasy. Jeho cílem je přivlastnit si nazpět to, co bylo Afroameričanům zakazováno, upíráno, či uzmuto – ať už jde o historii, kulturu, nebo "pouhé" zviditelnění černošského obyvatelstva.

  Jak afrofuturismus lépe pochopit? Vzpomeň si na nadvládu Voldemorta a na to, jak se za jeho nadvlády v Bradavicích zcela přestala vyučovat mudlovská studia. Mudlové jako kdyby přestali existovat; pokud o nich někdo mluvil, musel o nich mluvit opovržlivě, či je zesměšňovat. Čarodějky a kouzelníci z mudlovských rodin byli pronásledováni, zatýkáni, byly jim zabavovány hůlky. Poté, co byl Voldemort poražen, klidně mohl vzniknout směr mudlofuturismus. Ten by se snažil roky Voldemortovy nadvlády kompenzovat tvorbou uměleckých děl, ve kterých by čarodějky a kouzelníci z mudlovských rodin, jejich historie, budoucnost, nebo třeba kultura, byly v rozkvětu. Vznikl by například román, ve kterém by všichni čarodějové a kouzelníci byli původem z mudlovských rodin, a nikdo by to nepovažoval za špatné, právě naopak. Přečtením takového románu by pak čarodějky a kouzelníci z mudlovských rodin ukotvili sami sebe a svou existenci ve světě, který jim ji dlouhou dobu upíral. 

  Mapy v knihách – kdo by je nemiloval?!

  Krásné mapy v knihách, to je naše. Věděl/a jsi ale, že mapa Oriši je vlastně fantaskní verzí mapy Nigérie? Tady se můžeš podívat, nakolik se mapy liší, jaká místa Tomi Adeyemiová z Nigérie přenesla do světa Oriši, a třeba se i zamyslet nad tím, proč tomu tak je.

  Porovnej mapu Nigérie s mapou Oriši, kterou najdeš v knize.


  Black Lives Matter

  Určitě už jsi o hnutí Black Lives Matter (BLM) slyšel/a. Ale protože je ve spojitosti s Dětmi často zmiňováno, bude dobré si připomenout, o co vlastně jde. 

  Hnutí BLM vzniklo v roce 2016 v reakci na násilí páchané na afroamerické komunitě. BLM je inkluzivní a intersekcionální, což znamená, že brání životy všech v černošské komunitě — "queer, ale i trans lidí, handicapovaných osob, ilegálních přistěhovalců, osob se zápisem v trestním rejstříku, žen, ale také všech, kdo se genderově nevymezují." Aktivismem bojují proti systematickému společenskému útlaku vůči afroamerické komunitě, který v mnoha případech vede k přímé záhubě Afroameričanů.  

  Tomi Adeyemi ve své autorské poznámce na konci Dětí krve a kostí zmiňuje některé oběti násilí na Afroameričanech a volá po povstání a vzdoru Afroameričanů proti činům z nenávisti a strachu, které jsou na nich dnes a denně páchány. Její román v sobě tedy nese nejen prvky fantazie a afrofuturismu, ale také prvky doutnajícího vzteku všech Afroameričanů, kteří stojí tváří v tvář útlaku ze strany většinové společnosti. Podobně jako BLM i Tomi Adeyemi vyzývá své čtenáře k tomu, aby násilí netolerovali a vydali se společně bojovat proti zlu – ať už protesty či jinou formou aktivismu. 

  Pokud tě hnutí BLM zaujalo, určitě se podívej na jejich stránky, kde se dozvíš víc o tom, co dělají. A pokud tě zajímá, jaký dopad má společenský útlak Afroameričanů na běžného afroamerického teenagera, jeho rodinu a kamarády, určitě v listopadu sáhni po všemi oceňované knize Vypálená nenávist od spisovatelky Angie Thomas, kterou vydá nakladatelství YOLI. 

  Teď mě chaos obklopuje ze všech stran, s každým dechem, s každým úderem srdce. 

  Ještě nemáš Děti krve a kostí?!

  Děti krve a kostí ještě nemáš, ale moc rád/a by sis je koupil/a? Tak to jsi tady správně. Pořád ještě nám zbývá pár kousků našeho listopadového balíčku. Kromě románu Děti krve a kostí v něm najdeě také dva knihomolské dárky: tím prvním je voňavá svíčka z dílny Abyss Candle navržená přímo pro knihu Děti krve a kostí (voní po grepu a skořici ♥ a zlatostříbrně se třpytí), tím druhým dárkem je pak náš vlastní plecháček s ilustrací draka ležícího na knihách a s nápisem knihy, dobrý čaj & podzim. Nechybí ani oblíbený, ručně šitý obal na knihu, tentokrát černobílý s červenou stužkou.

   Všichni jsme děti krve a kostí.

   Selam,* knihomole! 

   .Ať už ses dostal/a do tajemné komnaty zasyčením a nebo vykopnutím dveří, jsi tady. Rozhlédni se kolem, projdi všechna zákoutí a užij si zážitkový materiál ke knize Kiersten White s názvem And I Darken (česky Temnota, vydá nakladatelství CooBoo 16. 9. 2018)

   *selam znamená v turečtině "ahoj"


   Kiersten White o hrdinkách v YA literatuře

   Kiersten White napsala pro Goodreads kratičkou esej o tom, proč je Lada taková, jaká je. Tady je přeložený závěr článku, kterému tleskáme. Ale za přečtení stojí určitě celý, už jen proto, že White mluví o literárních vzorech pro své ženské hrdinky:

   V laskavosti, v ženskosti, v něze je obrovská síla. Je však nasnadě, aby i hněvu v životě dívek bylo konečně přiřknuto jeho právoplatné místo. Kašlat na sympatické a milé holky. Chci, aby moje hrdinky byly rozhodné, neústupné, i kruté. Chci, aby si přivlastnily ty části světa, které jim byly dosud odpírány. Chci, aby byly nositelkami děje a aby mohly projevit stejné emoce, které vštěpujeme mužským postavám. Chci, aby naše hrdinky nepotřebovaly ničí svolení k tomu být člověkem.  


   Chceš se o historickém pozadí And I Darken dozvědět víc? 

   Tady máš výběr zajímavých článků, kde se dozvíš, kdo byli Janičáři, něco z historie Osmanské říše, proč je v rumunské kultuře důležitá modrá barva, a taky proč se v And I Darken vůbec mluví o dracích.


   3 otázky ke knize

   Společně se čte nejlépe, nemáme pravdu? Proto na naší budoucí Goodreads skupině najdeš sekci, ve které se bude debatovat o knize z balíčku. A kdo ví? Pokud bude zájem, možná budeme za nedlouho debatovat i naživo :) Prozatím se s námi můžeš pokusit vymyslet odpovědi na tyhle tři otázky, které nám osobně vrtají hlavou:

   1. Myslíš, že by tě kniha bavila stejně, kdyby byl v hlavní roli mužský hrdina? Proč ano/ne?
   2. Napadá tě nějaká jiná knižní, filmová či televizní hrdinka, která se nebojí naštvat?
   3. Jak podle tebe vypadá silná ženská postava?

   Kdo se v tobě skrývá?

   Je libo soundtrack ke knize?

   Přenes se spolu s Ladou a Radu do Osmanské říše. Poslechni si u čtení And I Darken tradiční tureckou hudbu, která vznikala u sultánských dvorů na přelomu 17. a 18. století.

   And I Darken na knižní záložce

   K dobré knize patří dobrá záložka. A my věříme, že nejlepší je záložka tématická. Proto Nikol pro tenhle knihomolí balíček nakreslila záložku inspirovanou právě And I Darken. Samozřejmě ji pro tebe mohla i vybarvit a rovnou jsme ji mohly přihodit k dárkům, ale... to bys, drahý knihomole, přišel o tuhle zábavu. Záložku vytiskni (buď doma na tiskárně, nebo přímo v tiskárně – tam si můžeš zažádat i o tisk na papír o vyšší gramáži tak, aby záložka byla po vytištění pevná), vybarvi a případně se nám s ní i pochlub s hashtagem #yayzalozka. Moc rády uvidíme, jak jsi záložku vyzdobil/a. Nebo si záložku vytiskni na barevný papír, podlep ji pevnou čtvrtkou a voilá, záložka je hotová.

   PS: nezapomeň záložku po nalepení na pevný papír zatížit, aby se nezkroutila (aneb je na čase využít všechny ty hardbacky, co se ti povalují po zemi, protože už prostě v knihovně není místo ;)) 

   Klíč k záložce

   Záložka, kterou máš před sebou, není jen tak ledajaká. Vznikala tak, aby se doplňovala s knihou, kterou máš právě v ruce. Chceš rozklíčovat, co na ní je? Tak čti dál!

   Kytky, lístky, a tak 

   Vzory na záložce jsou inspirované tradiční rumunskou keramikou. Proč? Protože Valašsko (Wallachia), odkud Lada a Radu pochází, se nachází na jihu dnešního Rumunska. Jde vlastně o historické a geografické území podobné například naší Moravě.

   Rumunská keramika

   Rumunská keramika se nebojí barev – na talířích a miskách najdeš vzory v oranžové, červené, hnědé, zelené a modré. Pozadí bývá obvykle bílé. Nejznámější rumunskou keramikou je pravděpodobně ta z oblasti Horezu (koukni na video vlevo), která byla v roce 2012 zapsána na seznam kulturního dědictví UNESCO. 

   Draci

   Proč jsou na záložce dva draci? Valašský vojvoda Vlad III. Tepeš (v And I Darken historickou postavu Vlada Tepeše zastupuje Lada) byl synem Vlada II. známého pod přezdívkou Dracul, neboli Drak. Přezdívku si vysloužil poté, co se stal, spolu s dalšími cca 26 šlechtici, čenem Dračího řádu – rytířského řádu, který si dal za cíl bojovat proti Turkům a ochraňovat křesťanství. Se smrtí zakladatele řádu, krále Zikmunda Lucemburského, sice Dračí řád zanikl, ale to Kiersten White nezastavilo v tom, aby Ladě přiřkla otcův dračí přídomek také. Koneckonců – když jako Draka znali Lady nepřátelé jejího otce, proč by pod takovou přezdívkou nemohli znát i ji?