Vstup cizinče, leč pamatuj: do Tajemné komnaty vstupuješ na vlastní nebezpečí. Pokud v ruce nedržíš knihu z balíčku, který jsme aktuálně rozeslaly, následující bonusový materiál ti prozradí, jakou knihu v balíčku nalezneš. 

Ẹ ku abọ! 

Držíš v ruce knihu z našeho listopadového Yay BOOKS balíčku? Super! V Tajemné komnatě se totiž právě objevil bonusový obsah ke knize. Co tady najdeš? Třeba soundtrack, který se perfektně hodí ke čtení; test, který ti odhalí, do jakého klanu mažiů patříš; a nebo třeba vysvětlení konceptu afrofuturismu.

Tomi Adeyemi, autorka Dětí krve a kostí, se narodila a vyrostla v Chicagu, vystudovala anglickou literaturu na Harvardu a následně získala stipendium ke studiu západoafrické mytologie v Brazílii. Podle svých vlastních slov se jako dítě nigerijských rodičů nejprve snažila splynout s davem a o své nigerijské kořeny se nezajímala; její přístup se změnil až s věkem. Adeyemiové znovu nalezené africké kořeny a tíživá situace v Americe nakonec daly vzniknout Dětem krve a kostí, knize, kterou právě držíš v ruce. Děti jsou prvním románem z fantasy trilogie Oriša a sama autorka je v interview pro "The Sunday Morning Herald" označila za "zamilovaný dopis kulturnímu dědictví Afriky." Učarovaly už tisícům čtenářů, pod hlavičkou Fox 2000 se chystá také filmová adaptace. Tak na co ještě čekáš? Pusť se do čtení! A když si zrovna budeš dávat oddechovou přestávku, mrkni na náš bonusový materiál ♥


Soundtrack ke knize

Probrouzdaly jsme YouTube vody a vytvořily pro vás soundtrack, který se podle nás hodí ke čtení Dětí krve a kostí. Koho v něm najdete? Ženské zpěvačky z Afriky a zpěvačky s africkými kořeny původem z USA, nebo třeba z Francie. Cestu Amari a Zélie totiž nejlépe doplní právě ženy, které za sebou taky mají kus cesty ve světě, který jim to kvůli barvě pleti, ale i kvůli genderu, nijak neulehčuje.

Nejvíce písní uslyšíte od sesterské dvojice Ibeyi, protože ty nás prostě dostaly. Dvojčata Lisa-Kaindé a Naomi Diaz se narodily v Paříži, kořeny mají ale kubánské, venezuelské a tuniské. Své magické písně zpívají v angličtině, francouzštině, španělštině a jorubštině a velmi často vycházejí právě z africké mytologie a kultury. Doporučujeme se podívat minimálně na jejich videoklip k písni "River." Vaší pozornosti by ale neměly uniknout ani zpěvačky jako například jazz/indie popová Aṣa, která je nigerijsko-francouzského původu, hiphoperka  Nitty Scott s latinoamerickými a africkými kořeny, rapperka Sa-Roc, nebo třeba hip hop/soul/R&B duo OSHUN. Většina vybraných hudebnic pracuje s kulturním dědictvím Afriky, případně také s estetikou afrofuturismu, zároveň jsou silně feministické a ve svých písních se snaží povzbudit ženy k otevřenému vnímání sebe sama. U hudebního dua OSHUN doporučujeme zhlédnout videoklip, nebudete litovat. Oshun je mimochodem jednou z bohyní jorubské mytologie, a to bohyní řeky spojovanou s vodou, láskou, čistotou a plodností. Videoklip doporučujeme zhlédnout i u Nitty Scott a její písně "La Diaspora," který sama zpěvačka označila za krátký film o "Černoušce v říši divů" ("Negrita in Wonderland"). 


Jorubština

Jazyk, kterým mluví v Dětech mažiové, vypadá se všemi těmi tečkami a čárkami docela složitě, že jo? Ale taky strašně zajímavě! Co si takhle dát hodinu jorubštiny? V tomhle videu se můžeš naučit alespoň pozdravy :) 

Do jakého klanu patříš?

Mažiové v Dětech spadají pod různé klany, a to podle toho, jaké mají síly. Podle daných sil potom také užívají některý z titulů (například: mažiové ohně mají titul "spalovač"). Určitě tě napadlo, že by bylo super vědět, kam bys asi tak patřil/a ty, že? Nás taky! Super je, že na stránkách nakladatelství Macmillian si můžeš udělat test a zjistit to. Tak co, kolik z vás v sobě skrývá netušené síly?


Afrofuturismus

Afrofuturismus zmiňujeme proto, že se o něm v současnosti čím dál tím víc mluví a s velkou pravděpodobností na něj narazíš, pokud se rozhodneš vygooglit si něco víc o Dětech v angličtině. Jde o kulturní koncept s přesahem do všech možných oblastí – od filozofie po politiku. Afrofuturismus lze popsat jako optickou čočku, skrze kterou je nahlížena a transformována minulost i budoucnost Afroameričanů. Jinými slovy, estetika afrofuturismu svět Afroameričanů přetváří do takového, jaký by v jejich očích mohl či měl být. 

Koncept astrofuturismu vznikl na počátku 30. let a za dobu své existence vyrostl do nevídaných rozměrů – dříve se o něm mluvilo převážně ve spojitosti s žánrem sci-fi, dnes se do něj zahrnuje například i hudba, žánr poezie, či právě žánr fantasy. Jeho cílem je přivlastnit si nazpět to, co bylo Afroameričanům zakazováno, upíráno, či uzmuto – ať už jde o historii, kulturu, nebo "pouhé" zviditelnění černošského obyvatelstva.

Jak afrofuturismus lépe pochopit? Vzpomeň si na nadvládu Voldemorta a na to, jak se za jeho nadvlády v Bradavicích zcela přestala vyučovat mudlovská studia. Mudlové jako kdyby přestali existovat; pokud o nich někdo mluvil, musel o nich mluvit opovržlivě, či je zesměšňovat. Čarodějky a kouzelníci z mudlovských rodin byli pronásledováni, zatýkáni, byly jim zabavovány hůlky. Poté, co byl Voldemort poražen, klidně mohl vzniknout směr mudlofuturismus. Ten by se snažil roky Voldemortovy nadvlády kompenzovat tvorbou uměleckých děl, ve kterých by čarodějky a kouzelníci z mudlovských rodin, jejich historie, budoucnost, nebo třeba kultura, byly v rozkvětu. Vznikl by například román, ve kterém by všichni čarodějové a kouzelníci byli původem z mudlovských rodin, a nikdo by to nepovažoval za špatné, právě naopak. Přečtením takového románu by pak čarodějky a kouzelníci z mudlovských rodin ukotvili sami sebe a svou existenci ve světě, který jim ji dlouhou dobu upíral. 

Mapy v knihách – kdo by je nemiloval?!

Krásné mapy v knihách, to je naše. Věděl/a jsi ale, že mapa Oriši je vlastně fantaskní verzí mapy Nigérie? Tady se můžeš podívat, nakolik se mapy liší, jaká místa Tomi Adeyemiová z Nigérie přenesla do světa Oriši, a třeba se i zamyslet nad tím, proč tomu tak je.

Porovnej mapu Nigérie s mapou Oriši, kterou najdeš v knize.


Black Lives Matter

Určitě už jsi o hnutí Black Lives Matter (BLM) slyšel/a. Ale protože je ve spojitosti s Dětmi často zmiňováno, bude dobré si připomenout, o co vlastně jde. 

Hnutí BLM vzniklo v roce 2016 v reakci na násilí páchané na afroamerické komunitě. BLM je inkluzivní a intersekcionální, což znamená, že brání životy všech v černošské komunitě — "queer, ale i trans lidí, handicapovaných osob, ilegálních přistěhovalců, osob se zápisem v trestním rejstříku, žen, ale také všech, kdo se genderově nevymezují." Aktivismem bojují proti systematickému společenskému útlaku vůči afroamerické komunitě, který v mnoha případech vede k přímé záhubě Afroameričanů.  

Tomi Adeyemi ve své autorské poznámce na konci Dětí krve a kostí zmiňuje některé oběti násilí na Afroameričanech a volá po povstání a vzdoru Afroameričanů proti činům z nenávisti a strachu, které jsou na nich dnes a denně páchány. Její román v sobě tedy nese nejen prvky fantazie a afrofuturismu, ale také prvky doutnajícího vzteku všech Afroameričanů, kteří stojí tváří v tvář útlaku ze strany většinové společnosti. Podobně jako BLM i Tomi Adeyemi vyzývá své čtenáře k tomu, aby násilí netolerovali a vydali se společně bojovat proti zlu – ať už protesty či jinou formou aktivismu. 

Pokud tě hnutí BLM zaujalo, určitě se podívej na jejich stránky, kde se dozvíš víc o tom, co dělají. A pokud tě zajímá, jaký dopad má společenský útlak Afroameričanů na běžného afroamerického teenagera, jeho rodinu a kamarády, určitě v listopadu sáhni po všemi oceňované knize Vypálená nenávist od spisovatelky Angie Thomas, kterou vydá nakladatelství YOLI. 

Teď mě chaos obklopuje ze všech stran, s každým dechem, s každým úderem srdce. 

Ještě nemáš Děti krve a kostí?!

Děti krve a kostí ještě nemáš, ale moc rád/a by sis je koupil/a? Tak to jsi tady správně. Pořád ještě nám zbývá pár kousků našeho listopadového balíčku. Kromě románu Děti krve a kostí v něm najdeě také dva knihomolské dárky: tím prvním je voňavá svíčka z dílny Abyss Candle navržená přímo pro knihu Děti krve a kostí (voní po grepu a skořici ♥ a zlatostříbrně se třpytí), tím druhým dárkem je pak náš vlastní plecháček s ilustrací draka ležícího na knihách a s nápisem knihy, dobrý čaj & podzim. Nechybí ani oblíbený, ručně šitý obal na knihu, tentokrát černobílý s červenou stužkou.

Yay BOOKS - listopadový balíček

DOPRODEJ Listopadový balíček obsahuje: • YA fantasy knihu Děti krve a kostí (v českém jazyce ) • svíčku Ikú clan od Abyss Candle  vytvořenou speciálně pro náš balíček • plecháček s čínským drakem a nápisem knihy, dobrý čaj & podzim  – jde o náš vlastní návrh a jinde nelze zakoupit • krásný, ručně šitý obal na knihu a jiné drobnosti V ceně balíčku není zahrnuto poštovné ani balné.

799,00 Kč

  Všichni jsme děti krve a kostí.

  Selam,* knihomole! 

  .Ať už ses dostal/a do tajemné komnaty zasyčením a nebo vykopnutím dveří, jsi tady. Rozhlédni se kolem, projdi všechna zákoutí a užij si zážitkový materiál ke knize Kiersten White s názvem And I Darken (česky Temnota, vydá nakladatelství CooBoo 16. 9. 2018)

  *selam znamená v turečtině "ahoj"


  Kiersten White o hrdinkách v YA literatuře

  Kiersten White napsala pro Goodreads kratičkou esej o tom, proč je Lada taková, jaká je. Tady je přeložený závěr článku, kterému tleskáme. Ale za přečtení stojí určitě celý, už jen proto, že White mluví o literárních vzorech pro své ženské hrdinky:

  V laskavosti, v ženskosti, v něze je obrovská síla. Je však nasnadě, aby i hněvu v životě dívek bylo konečně přiřknuto jeho právoplatné místo. Kašlat na sympatické a milé holky. Chci, aby moje hrdinky byly rozhodné, neústupné, i kruté. Chci, aby si přivlastnily ty části světa, které jim byly dosud odpírány. Chci, aby byly nositelkami děje a aby mohly projevit stejné emoce, které vštěpujeme mužským postavám. Chci, aby naše hrdinky nepotřebovaly ničí svolení k tomu být člověkem.  


  Chceš se o historickém pozadí And I Darken dozvědět víc? 

  Tady máš výběr zajímavých článků, kde se dozvíš, kdo byli Janičáři, něco z historie Osmanské říše, proč je v rumunské kultuře důležitá modrá barva, a taky proč se v And I Darken vůbec mluví o dracích.


  3 otázky ke knize

  Společně se čte nejlépe, nemáme pravdu? Proto na naší budoucí Goodreads skupině najdeš sekci, ve které se bude debatovat o knize z balíčku. A kdo ví? Pokud bude zájem, možná budeme za nedlouho debatovat i naživo :) Prozatím se s námi můžeš pokusit vymyslet odpovědi na tyhle tři otázky, které nám osobně vrtají hlavou:

  1. Myslíš, že by tě kniha bavila stejně, kdyby byl v hlavní roli mužský hrdina? Proč ano/ne?
  2. Napadá tě nějaká jiná knižní, filmová či televizní hrdinka, která se nebojí naštvat?
  3. Jak podle tebe vypadá silná ženská postava?

  Kdo se v tobě skrývá?

  Je libo soundtrack ke knize?

  Přenes se spolu s Ladou a Radu do Osmanské říše. Poslechni si u čtení And I Darken tradiční tureckou hudbu, která vznikala u sultánských dvorů na přelomu 17. a 18. století.

  And I Darken na knižní záložce

  K dobré knize patří dobrá záložka. A my věříme, že nejlepší je záložka tématická. Proto Nikol pro tenhle knihomolí balíček nakreslila záložku inspirovanou právě And I Darken. Samozřejmě ji pro tebe mohla i vybarvit a rovnou jsme ji mohly přihodit k dárkům, ale... to bys, drahý knihomole, přišel o tuhle zábavu. Záložku vytiskni (buď doma na tiskárně, nebo přímo v tiskárně – tam si můžeš zažádat i o tisk na papír o vyšší gramáži tak, aby záložka byla po vytištění pevná), vybarvi a případně se nám s ní i pochlub s hashtagem #yayzalozka. Moc rády uvidíme, jak jsi záložku vyzdobil/a. Nebo si záložku vytiskni na barevný papír, podlep ji pevnou čtvrtkou a voilá, záložka je hotová.

  PS: nezapomeň záložku po nalepení na pevný papír zatížit, aby se nezkroutila (aneb je na čase využít všechny ty hardbacky, co se ti povalují po zemi, protože už prostě v knihovně není místo ;)) 

  Klíč k záložce

  Záložka, kterou máš před sebou, není jen tak ledajaká. Vznikala tak, aby se doplňovala s knihou, kterou máš právě v ruce. Chceš rozklíčovat, co na ní je? Tak čti dál!

  Kytky, lístky, a tak 

  Vzory na záložce jsou inspirované tradiční rumunskou keramikou. Proč? Protože Valašsko (Wallachia), odkud Lada a Radu pochází, se nachází na jihu dnešního Rumunska. Jde vlastně o historické a geografické území podobné například naší Moravě.

  Rumunská keramika

  Rumunská keramika se nebojí barev – na talířích a miskách najdeš vzory v oranžové, červené, hnědé, zelené a modré. Pozadí bývá obvykle bílé. Nejznámější rumunskou keramikou je pravděpodobně ta z oblasti Horezu (koukni na video vlevo), která byla v roce 2012 zapsána na seznam kulturního dědictví UNESCO. 

  Draci

  Proč jsou na záložce dva draci? Valašský vojvoda Vlad III. Tepeš (v And I Darken historickou postavu Vlada Tepeše zastupuje Lada) byl synem Vlada II. známého pod přezdívkou Dracul, neboli Drak. Přezdívku si vysloužil poté, co se stal, spolu s dalšími cca 26 šlechtici, čenem Dračího řádu – rytířského řádu, který si dal za cíl bojovat proti Turkům a ochraňovat křesťanství. Se smrtí zakladatele řádu, krále Zikmunda Lucemburského, sice Dračí řád zanikl, ale to Kiersten White nezastavilo v tom, aby Ladě přiřkla otcův dračí přídomek také. Koneckonců – když jako Draka znali Lady nepřátelé jejího otce, proč by pod takovou přezdívkou nemohli znát i ji?